آمریکا دیگر رهبر جهان نیست
آسوشیتدپرس آسوشیتدپرس

 

در حالی که دولت آمریکا به خاطر تعطیلی دولت فدرال دچار دردسر شده، برخی متحدان اروپایی و آسیایی آن نگران منافع مالی، اقتصادی و نظامی خود شده‌اند چرا که با توجه به این شرایط آمریکا دیگر رهبر جهان نیست.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، از زمانی که دولت آمریکا دچار آشفتگی فزاینده شده و از رویارویی نظامی در سوریه شانه خالی کرده و در داخل، کنگره مانع فعالیت‌های آن شده و همچنین در خطر ناتوانی در پرداخت بدهی قرار گرفته، حسی از ناامنی در پایتخت‌های برخی کشورهای سراسر جهان به وجود آمده است.

یکی از وزرای خارجه آسیایی به گروهی از خبرنگاران در نیویورک گفته: در حالی که هر یک از این عوامل مستقیما به سیاست خارجی آمریکا ارتباط ندارند، اما همه آنها در کنار هم، این حس را به برخی از متحدان این کشور منتقل کرده است که واشنگتن به اندازه گذشته در تصمیمات و ظرفیت مالی خود، قاطع و استوار نیست و این امر این امکان را برای چین و روسیه فراهم می‌کند که این خلا‌ را پر کنند.

در این گزارش آمده:‌ اکنون که باراک اوباما سفر این هفته خود به مجمع همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در بالی و نشست شرق آسیا در برونئی را لغو کرده، نگرانی‌ها عمیق‌تر خواهد شد. در واقع، او از رفتن به این مجامع خودداری کرده تا در کشور خود باقی بماند و مسئله تعطیلی دولت فدرال را ساماندهی کند.

آسوشیتدپرس در بخش دیگری از مطلب خود آورده: آمریکا هنوز برای برخی کشورها در آسیا نظیر تایوان و کره جنوبی ستون دفاعی به شمار می‌آید و چتر امنیتی مهمی برای آنها در مقابل چین فراهم می‌کند. واشنگتن هنوز متحدان قدرتمندی چون اسرائیل و کشورهای عربی را در خاورمیانه دارد. اما در مصاحبه با دانشگاهیان، دیپلمات‌ها و مقامات دولتی مشخص شده،‌ این عقیده که آمریکا همیشه خواهد بود، تضعیف شده است.

میشل مک‌کین‌لی، کارشناس روابط جهانی در دانشگاه ملی استرالیا در این باره گفت: تعطیلی دولت آمریکا با این نظریه که آمریکا رهبر جهان است،‌ همخوانی ندارد.

بر اساس این گزارش، روزنامه بانفوذ زوددویچه درباره هرج‌ومرج سیاسی به وجود آمده در آمریکا نوشت: در حال حاضر، واشنگتن بر سر بودجه خود در حال جنگ است و کسی نمی‌داند آیا این کشور می‌تواند ظرف سه هفته این مشکل را حل کند یا خیر. با این حال، آنچه روشن است این است که آمریکا از لحاظ سیاسی ورشکسته شده است.

آسوشیتدپرس نوشت: در حالی که اروپا نگران مسائل اقتصادی است، متحدان آسیایی آمریکا با آشفتگی ناظر این هستند که واشنگتن با قول‌هایی که به آنها درباره برقراری دوباره توازن در نیروهای نظامی و دیپلماسی در برابر چین به آنها داده، چه خواهد کرد.


October 5th, 2013


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
مسایل بین المللی