اهداف آمریکا از مسلح کردن مخالفان سوریه چیست؟
ارسالی صمیمی ارسالی صمیمی

به دنبال شکست طرح‌ها و به بن بست رسیدن آمال و آرزوهای کشورهای دشمن سوریه و در راس آنها آمریکا برای محقق کردن طرح‌هایشان در سوریه به دست گروه‌های تروریستی مسلح و تکفیری این بار مقامات آمریکا دم از افزایش حمایت‌های نظامی از مخالفان سوریه می‌زنند. اما سئوالی که مطرح می‌شود این است که چه دلیلی پشت این اقدامات مقامات کاخ سفید وجود دارد؟

 پایگاه خبری پانوراما در تحلیلی تحت عنوان " اهداف آمریکا از مسلح کردن مخالفان سوریه چیست؟" به اظهارات اخیر مقامات واشنگتن در خصوص افزایش حمایت‌های نظامی از مخالفان مسلح سوری اشاره کرده و چنین می‌نویسد: " هنوز هم مساله مسلح کردن مخالفان سوریه که اخیرا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از آن سخن گفت: مطرح است و همچنان این مساله از سوی گروه‌های مخالف سوریه و کشورهای حامی آنها مورد استقبال واقع می‌شود.

این همان تصمیمی است که کشورهای عربی و برخی از دیگر کشورها از جمله ترکیه، انگلیس و فرانسه با شور و هیجان انتظارش را می‌کشیدند چرا که این در حقیقت چراغ سبزی از سوی آمریکا برای مسلح کردن علنی و آشکار مخالفان سوریه بود.

اعلام اقدام اخیر آمریکا برای مسلح کردن مخالفان سوریه در حال حاضر بدون شک اهداف و انگیزه‌های بی‌شماری دارد چرا که این اقدام با نشست کشورهای عضو جی هشت در ایرلند شمالی که امروز (دوشنبه) و فردا برگزار می‌شود همراه است. نشستی که رهبران کشورهای عضو این گروه در آن به بررسی مهمترین مسائل خاورمیانه به ویژه پرونده سوریه می‌پردازند و چشم‌ها به بازیگران اصلی در مسائل بین‌المللی یعنی روسیه و آمریکا دوخته شده است.

هدف آمریکا این بود که به نشست جی هشت با اهرم‌های فشار قوی برود و ثابت کند که بازیگری قوی در خصوص بحران سوریه است و قدرتش را دارد که اگر بخواهد مداخله مستقیم کند معادله را تغییر دهد اما دخالت مستقیم از طریق ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه پیامدهای خطرناکی را به دنبال دارد. چنانکه آمریکا نیز اعلام کرده برای اجرایی کردن این طرح در حال حاضر وارد عمل نمی‌شود. چرا که چنین اقدامی ممکن است روسیه و ایران را ت حریک کرده و به هرچه پیچیده‌تر شدن بحران سوریه بینجامد اما مسلح کردن مخالفان تنها گامی است که باقی می‌ماند و پیامدهای آن بسیار کمتر از پیامدهای دخالت مستقیم در سوریه است.

از دیگر اهداف آمریکا این است که به روسیه، نظام سوریه، حزب الله لبنان و ایران پس از تحقق پیروزی‌های ارتش سوریه در شهرک القصیر و کشیده شدن درگیری‌ها در شهر حلب اعلام کند که آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد این شهر به دست نظام سوریه بیفتد. چرا که این شهر یکی از پایگاه‌های مخالفان سوریه است و در صورتی که این شهر سقوط کند نظام سوریه بیش از پیش قوی خواهد شد و پس از آن دیگر غیر ممکن است که نظام سوریه با هیچ راهکار میانه‌ای موافقت کند.

بی‌شک تصمیم مسلح کردن مخالفان سوریه هدف دیگری را دنبال می‌کند که آن طولانی‌تر کردن زمان بحران سوریه و ممانعت از پیروزی هر یک از طرفین درگیر است چرا که پیروزی نظام سوریه چیزی است که نه آمریکا و نه کشورهای غربی می‌خواهند. همچنین کشورهای عربی نیز تلاش می‌کنند تا با صرف اموال و حمایتهایشان از مخالفان سوریه نظام سوریه را براندازند. اما همه این قدرت‌ها بر یک مساله توافق نظر دارند و آن این که اسرائیل از طولانی‌تر شدن بحران سوریه ، ویران شدن این کشور و کشته شدن ده‌ها هزار شهروند سوری به درد نمی‌آید اما هر یک از این کشورها نیز به دنبال تحقق منافع خاص خود در سوریه است.

کندی آمریکا در خصوص حمایت تسلیحاتی از مخالفان سوریه هدف مشخص و پررنگی دارد که آن حمایت از امنیت اسرائیل است چرا که این ترس وجود دارد که سلاح‌های پیشرفته به دست گروه‌های تندرو از جمله جبهه النصرة بیفتد و به نظر می‌رسد اسرائیل در حقیقت همان عامل نهی کننده در خصوص مساله مسلح کردن مخالفان سوریه است نه آمریکا.

در میان کشورهای غربی مهمی که با حمایت مخالفان سوریه مخالفت می‌کنند می‌توان آلمان را نام برد کشوری که تاکنون بارها از زمان گوئیدو وستروله، وزیر خارجه‌اش به فرانسه و انگلیس نسبت به پیامدهای مسلح کردن مخالفان سوری هشدار داده است و تاکید کرده که گروه‌های تروریستی در سوریه فقط دمشق را هدف قرار نداده‌اند بلکه اسرائیل را هم هدف قرار دادند و این نشان می‌دهد که چرا تاکنون مخالفان سوریه مسلح نشده‌اند.

بعید نیست که یکی دیگر از اهداف آمریکا از اعلام این تصمیم بیدار کردن روسیه و فشار به این کشور به خاطر عدم وفاداری به توافقنامه تسلیحاتی امضا شده با نظام سوریه و مجهز کردن نظام این کشور با موشک‌های اس 300 است این چیزی است که اسرائیل برای آن تلاش می‌کند اما به نظر می‌رسد تاکنون موفق نشده‌اند روسیه را برای عدم ارسال این موشک‌ها به سوریه قانع کنند اما آن طور که مشخص است اسرائیل موفق شده آمریکا را برای اعلام مسلح کردن مخالفان سوریه قانع کند تا بدین وسیله این هدف را محقق سازد.

تا کنون مشخص نیست که آمریکا به وعده‌هایش در خصوص مسلح کردن مخالفان سوریه عمل خواهد کرد اما جواب این سئوال زمانی مشخص می‌شود که نتیجه دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش در خصوص سوریه در نشست امروز گروه هشت مشخص شود. اما بدون در نظر گرفتن نتایج مذاکرات روسای جمهوری روسیه و آمریکا می‌توان گفت اسرائیل هدفش از حمایت مخالفان تقویت آنها برای رویارویی با حزب الله لبنان است و به نظر می رسد که اسرائیل می‌خواهد حزب الله را در درگیری‌های سوریه بکشاند. چرا که گمان می‌کند حزب الله به این شیوه تجزیه و تضعیف خواهد شد. لذا پیروزی بر حزب الله در هر رویارویی و جنگی در آینده آسان می‌شود.

بزرگترین خطر در خصوص بحران سوریه خط دخالت‌های بین‌المللی است و کشورهای عربی که بازیگران دوم برای اجرای اهداف و دستورکارهای ابرقدرت‌ها در منطقه شده‌اند بزرگترین خطر به شمار می‌روند اما خطرناک‌تر از همه این‌ها تبدیل جنگ داخلی سوریه به درگیری‌های طائفه‌ای است که بدون شک در این صورت هیچ کس نخواهد توانست از آن جان سالم به در ببرد و در نهایت این جنگ دامان تمام کشورهای همسایه را می‌گیرد".


June 17th, 2013


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
مسایل بین المللی