ایالات متحده در جنگ چریکی و سرّی در سوریه شکست خورد
ترجمه توسط حمید محوی ترجمه توسط حمید محوی

 

شورشیان النصرت که از پشتیبانی ایالات متحده برخوردار بودند توسط نیروهای نظامی سوریه تارومار شدند

 

نوشتۀ پرفسور میشل شوسودوسکی

مرکز مطالعات جهانی سازی، 22 می 2013

منطقه : خاورمیانه و آفریقای شمالی

مضمون : جنگ ایالات متحده- ناتو

تحلیل : سوریه

 

                                            

گزارش اخیر از محل رویدادها نشان می دهد که ایالات متحده و هم پیمانانش که از جبهۀ النصرت پشتیبانی می کردند در حال چشیدن طعم شکست در جنگ سرّی و چریکی در سوریه هستند.

طی هفته های گذشته، شورشیانی که به دوایر و شبکه های القاعده تعلق داشته و از پشتیبانی ایالات متحده برخوردار بوده اند توسط نیروهای نظامی سوریه تارومار شده اند.

حمله در سطح ملّی به پشتیبانی روسیه و ایران آغاز شد. ابتدا راه های تدارکاتی حمل اسلحه برای شورشیان مسدود گردید :

«ارتش سوریه روی طرح مسدود کردن راه های تدارکاتی برای خوراک و اسلحۀ شورشیان متمرکز شد که عموما از راه شمال لبنان، ترکیه و اردن عبور می کند.» (1)

جبهۀ النصرت به شکل گسترده از سربازان مزدوری تشکیل شده که در ترکیه، عربستان سعودی و قطر به خدمت درآمده اند، و نیروهای ویژه سرّی (غربی) و مشاوران نظامی به صفوف آنها پیوسته اند.

تروریست های طیف القاعده که مستقیما از سوی واشینگتن تأمین مالی می شوند پیاده نظام اتحاد نظامی غرب را تشکیل می دهند.

سی ان ان تأیید کرد که نیروهای ویژه که به شکل پیمانکار در خدمت پنتاگون هستند در زمینۀ کاربرد سلاح شیمیائی به تروریست های النصرت  آموزش داده اند :

به گزارش منابع آگاه، آموزش [کاربرد سلاح شیمیائی] که در اردن و ترکیه برگزار شد، به شیوۀ حراست و وجوه امنیتی در رابطه با انبارهای اسلحه، و به همین گونه مدیریت مراکزی که سلاح ها و تجهیزات در آنجا انبار شده  مرتبط بوده است. به گفتۀ یکی از مسئولان، برخی پیمانکاران در سوریه حضور دارند و در این زمینه با شورشیان برای حراست از برخی مراکز کار می کنند.

ملیت مربیان فاش نشد، ولی نمایندگان اعلام کردند که نباید تصور کنیم که تمام آنها آمریکائی هستند (سی ان ان، 9 دسامبر 2012).

سپس، وقتی نمایندگان نظامی که برای پنتاگون کار می کردند، به شورشیان القاعده سلاح های کشتار جمعی را تحویل دادند و طرز کار با این نوع سلاح ها را نیز به آنها آموختند، دولت سوریه را مسئول کاربرد سلاح های کشتار جمعی علیه مردم سوریه معرفی کردند.

تروریست ها به پشتیبانی ایالات متحده

تازه ترین گزارشات سانا، بنگاه خبری رسمی سوریه (12 مارس) دربارۀ جزئیات اقدامات نیروهای نظامی ارتش سوریه علیه شورشیان النصرت در مناطق مختلف کشور مطالبی منتشر کرد : شنبه یگا نهای نیروهای نظامی پی گردهای خود را علیه گروه های تروریست در چندین منطقۀ روستائی و در دمشق ادامه دادند و تلفات سنگینی بر آنها وارد ساختند.

یک منبع رسمی به روزنامه نگار سانا اعلام کرد که یکی از یگا نهای ارتش در محلۀ البیرقدار در شهر هجیره عملیات ویژه ای انجام داد که منجر به مرگ تعدادی از تروریست ها شد [...]

همین منبع رسمی اضافه کرد که در شهر ال-حسینیه چندین تروریست کشته شدند و سلاح هایشان نیز تخریب شد.

یک یگان نظامی اعضای تروریست را در بازار وادی بارادا در ال-فاخوره تحت تعقیب قرار دادند و غالب آنها را کشتند، در حالی که یک یگان دیگر در شهر داریا چهار نفر را کشتند که دو نفر از آنها تیرانداز ماهر (اسنایپر) بودند.

یک یگان از نیروهای نظامی در نبرد علیه یک گروه مسلح تروریستی در شهر حرستا شمار قابل توجهی از آنها را تارومار کرد، و یک یگان دیگر در زد و خورد علیه یک گروه تروریستی در شهر جوبر تمام آنها را از بین برد و سلاح هایشان را نیز تخریب کرد.

از سوی دیگر، یک منبع نظامی تأیید کرد که یگا نهای ارتش منطقۀ روستائی اطراف دمشق، و  ال-آباده و مزارع شرقی غوطه را به تصرف خود درآوردند. نیروهای نظامی در پیشروی در شهر جربا مناطق حیاتی اطراف شهر را تحت تصرف خود درآورند تا تروریست ها را از راه های تدارکاتی خود محروم سازند.

یک یگان دیگر از نیروهای نظامی سوریه در برخورد با تروریست های جبهۀ النصرت که به غارت خانه ها در شهر جاسم در منطقۀ روستائی درعا مبادرت می کردند، تعدادی زیادی از آنها را زخمی کرد و بقیه را نیز هلاکت رساند از جمله عمر ال- شماری اهل عربستان سعودی، و یک کویتی به نام محمود ال- مطیری، دو نفر از رؤسای جبهۀ النصرت که متخصص مواد منفجره بودند [...]

امروز گروه های تروریستی در حلب زیر آتش یگا نهای ارتش سوریه و عملیات آنها تلفات سنگینی دیدند و مقادیر زیادی اسلحه در پنهانگاه های تروریست ها مورد تخریب قرار گرفت.

روزنامه نگار سانا به نقل از یک مقام رسمی اعلام کرد که در شمال مرکز تجهیزات شرکت الکتریسیته در منطقۀ ال-شیخ سعید، در نزدیکی مسجد ال- تاوبا و به همین گونه در ورودی به اردوگاه هندارات تعدادی تروریست کشته و جندین نفر  نیز زخمی شده اند. یک مسلسل سنگین و جندین سلاح و مهمات در این مناطق مورد تخریب قرار گرفته است.

همین منبع گزارش می دهد که یگا نهای ارتش سوریه چندین تروریست را در اطراف شهر صنعتی ال-زیرا تارومار کرده است.

ارتش تجهیزات نظامی تروریست ها را به انضمام یک توپ ضد هوائی کالیبر 23 میلیمتری، یک مسلسل سنگین و چندین اتوموبیل انباشته از اسلحه و مهمات را مورد تخریب قرار داده است.

در شهر منیق، یکی از یگا نهای ارتش چند عضو یک گروه تروریست مسلح را کشتند و تعدادی از آنها را نیز زخمی کردند. در گیری در محلۀ ال-القامیه و نزدیک مرکز پژوهش کشاورزی روی داد (2).

...

به شکل طنزآمیزی، تروریست های النصرت که مستقیما توسط پنتاگون پشتیبانی و تأمین مالی می شوند، همچنان در فهرست سازمان های تروریستی در وزارت امور خارجه ثبت شده است.

اقدامات اخیر وزیر امور خارجه جان کری به شکل گسترده سیل پول و پشتیبانی نظامی را به سوی همین تروریستها سرازیر کرد و آن هم تحت پوشش کمک های بشردوستانه.

تغییر باشتاب در زمینۀ رویکرد سیاسی

شورای امنیت در سازمان ملل متحد پیشبینی کرده بود که جبهۀ النصرت را در فهرست سیاه سازمان های تروریستی به ثبت رساند. به شکل طنز آمیزی، چنین اقدامی را حالا مطرح می کنند «در حالی که دولت سوریه طی ماه آوریل از شورای امنیت درخواست کرده بود که این گروه را در فهرست سیاه به ثبت رسانند، ولی فرانسه از آن جلوگیری کرد.»(پرس تی وی، 11 می 2013)

حالا که النصرت، این گروهی که توسط اطلاعات غربی ایجاد شده بود و غرب نیز پدرخواندگی آن را به عهده داشت توسط نیروهای نظامی سوریه تارومار شده اند، ایالات متحده و هم پیمانانش می خواهند پشتیبانی مالی و نظامی را به بخش های میانه روتر در طیف اپوزیسیون های سوریه تحویل دهند : وزیر امور خارجۀ فرانسه لوران فبیوس سازمان ملل متحد را فراخوانده است تا جبهۀ النصرت را در فهرست سیاه تروریستها به ثبت رساند «تا گروه های اسلامگرا از دیگر نیروهای اپوزیسیون قابل تفکیک گردد».

لوران فبیوس در عین حال اعلام کرد که فرانسه خواهان افزایش پشتیبانی از اپوزیسیون ها در سوریه است، و تأکید کرد که اتحادیۀ ملی سوریه باید «گسترش یابد، و اتحاد متشکل آنها باید به روشنی احترام به حقوق تمام مجامع را در صورت تغییر رژیم رعایت کند».

چنین تحولاتی نشان می دهد که شورشیان جبهۀ النصرت چیزی بجز گوشت دم توپ نیستند. و از این پس از این گروه به عنوان مبارزان آزادی (فریدام فایتر) پشتیبانی نخواهد شد.

واشینگتن با مشاورت هم پیمانان غربی خود تصمیم گرفته است که پیاده نظام خود را که از شبکه های القاعده به خدمت گرفته بود قربانی کند، و ارتش سوریه نیز در حال از بین بردن آنها است.

در حالی که فرانسه از اقدام پیشین دولت سوریه برای به ثبت رساندن جبهۀ النصرت در فهرست تروریستها در شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوگیری به عمل آورده بود، حالا نه سوریه بلکه همین کشورهائی که تا دیروز به این گروه تروریستی پول و اسلحه می دادند، می خواهند آن را در فهرست سازمان های تروریستی به ثبت رسانند.

علاوه بر این، پشتیبانی مالی مستقیم واشینگتن به جبهۀ النصرت،  مذاکره شده توسط وزیر امور خارجۀ جدید جان کری در دولت اوباما، موجب مشکلات دیپلماتیک شده است.

بر این اساس، جای آن دارد که یادآوری کنیم که هر شهروند آمریکائی مضنون، با مدرک و بی مدرک، اگر متهم  به پشتیبانی از یکی از شبکه های القاعده شود، فورا می توان او را باز داشت کرد، البته بجز وزیر امور خارجه جان کری، و دیگر مقامات مسئول دولتی که به حساب دولت ایالات متحده از القاعده پشتیبانی کرده اند.

آنهائی که «جنگ تروریستی» را هدایت می کنند، آنهائی که از تروریستها پشتیبانی می کنند. ولی برای اهداف عالی : پشتیبانی از «تروریست های خوب» به هدف «ارتقاء دموکراسی».


پی نوشت

1)

(Voir Buying Time in Syria by Phil Greaves, Global Research, 11 mai 2013.)

2)میشل شوسودوسکی از زدوخوردهای بسیار متعددی یاد می کند که در تمام مناطق سوریه دائما بین نیروهای نظامی سوریه و تروریست ها روی داده و به کشته شدن تروریستها و انهدام سلاح ها و مهمات آنها انجامیده است. من از ترجمه تمام این موارد به دلیل کمبود وقت و تکراری بودن آنها خود داری می کنم.


پی نوشت مترجم :

 عنوان این مقاله را نباید به شکل مطلق تعبیر کنیم. بازار  آزاد جهانی به هرج و مرج نیاز داشت، و هرج و مرج به پا شد. بازار آزاد جهانی به تخریب نیاز داشت، و سوریه تخریب شد. بازار آزاد جهانی به تضعیف دولت ها نیازمند بود، دولت سوریه تضعیف شد. و این همه کشتار برای تسلط بر منابع انرژی منطقه همان گونه که تحلیل گرانی مانند ژان میشل ورنوشه مطرح کرده اند نشان داد که این بازار آزاد جهانی و این اولترا لیبرالیسم آنگلوساکسون تا چه اندازه «تهی از اخلاق» است. و جنگ هنوز به پایان نرسیده است. نه من فکر نمی کنم آمریکا شکست خورده باشد، در هیچ جنگی. هیچکس بجز خود آمریکائی ها و ابتذال خود سیستم جهانی نمی تواند آمریکا را شکست بدهد. این غول بی شاخ و دم حریفش فقط خودش است. خودش خودش را در نهایت تخریب خواهد کرد،...شاید در اثر طمع صنایع داروسازی با پسیکوتروپ هائی که روانپرشکان و بعضا روانکاوان به شکل غیر مستقیم بخورد بیماران ساختگی شان می دهند. و شاید هم که تمام بشریت را با خود به ورطۀ نابودی بکشاند.


May 23rd, 2013


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
مسایل بین المللی