تحویل اطلاعات زرادخانه‌های سوریه به سازمان منع تسلیحات شیمیایی
آسوشیتدپرس آسوشیتدپرس

 

سوریه در راستای توافقات مسکو ـ واشنگتن برای امحای گام به گام تسلیحات شیمیایی آن کشور اطلاعات مربوط به زرادخانه‌های خود را تسلیم سازمان منع تسلیحات شیمیایی کرد.

 رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند سوریه اطلاعات مربوط به زرادخانه‌های شیمیایی خود را تحویل سازمان منع تسلیحات شیمیایی کرده است.

این خبر را یک سخنگوی این سازمان نظارتی سازمان ملل به خبرگزاری رویترز اعلام کرده و افزوده جزئیات این زرادخانه‌ها افشا نخواهد شد. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در جزئیات بیشتری از این خبر، از قول مایکل لوهان، سخنگوی این سازمان گزارش داده آنچه دولت سوریه تحویل داده «بیانیه اولیه» مربوط به سلاح‌های شیمایی این کشور است.

این سخنگو گفته بخش راستی‌آزمایی سازمان منع تسلیحات شیمیایی در حال حاضر در حال بررسی این بیانیه‌ است.

در روزهای پیش، آمریکا با متهم‌کردن حکومت سوریه به خاطر حمله شیمیایی روز 21 اوت در حومه دمشق، می‌گفت که قصد دارد با حمله نظامی، امکان تکرار چنین حملاتی را در آینده بگیرد.

اما نهایتا ایالات متحده و روسیه روز شنبه این هفته، درباره یک طرح گام‌به‌گام برای امحای تسلیحات شیمیایی سوریه توافق کردند.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه امریکا علیه سوریه پس از آن شدت یافت که شورشیان فعال در خاک سوریه و مخالفان سوری مورد حمایت کشورهای خارجی مدعی شدند که بیش از یک هزار نفر در حمله شیمیایی دولت علیه مواضع شورشیان در حومه دمشق در 21 آگوست کشته شدند.

این ادعاها در حالی صورت می‌گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.


September 20th, 2013


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
مسایل بین المللی