قدرت های اروپائی القاعده را با خرید نفت غارت شده از سوریه تأمین مالی می کنند
ترجمه توسط حمید محوی ترجمه توسط حمید محوی

 

 

 

نوشتۀ یوهان استرن

Johannes Stern

مرکز مطالعات جهانی سازی، 23 می 2013

منطقه : خاورمیانه و آفریقای شمالی

مضمون : جنگ ایالات متحده، ناتو، نفت، قیرشن، انرژی

تحلیل : سوریه

 

 

بر اساس گزارشی که روز 19 می در روزنامۀ بریتانیائی، گاردین منتشر شد، اتحادیۀ اروپا تروریست های اسلامگرای سنی را که با پشتیبانی ایالات متحده در سوریه علیه رژیم بشار اسد می جنگند، مستقیما تأمین مالی می کند. این گروه های مسلح در حال غارت ذخائر نفت در برخی مناطق شرق سوریه هستند که تحت تصرف خود گرفته و آن را به کشورهای اروپائی به بهای بسیار نازلی می فروشند.

گاردین در این مورد  نوشت که : «تصمیم اتحادیۀ اروپا برای پس گرفتن تحریم نفت سوریه به هدف کمک به اپوزیسیون، مبین تسریع جریان تسلط بر چاه ها و خطوط لوله های نفت و گاز در مناطق اشغال شده توسط شورشیان است. اتحادیۀ اروپا بر آن است تا برای مواضع گروه های جهاد طلب در رابطه با منابع مهم کشور ثبات بیشتری ایجاد کند.»

به گفتۀ گاردین، برنده های اصلی حذف تحریمات اعلام شده توسط اتحادیۀ اروپا، جبهۀ النصرت و دیگر گروه های تروریست اسلامگرای مشابه هستند. «جبهۀ النصرت، از شبکه های القاعده و دیگر گروه های اسلامگرای افراطی بخش اعظم چاه های نفت در منطقۀ دیرالزور را در تصرف خود دارند و قبایل سنی محلی را از این منطقه بیرون رانده و در برخی موارد به زور به چنین تخلیه ای مبادرت کرده اند. آنها در عین حال منابع نفتی در منطقۀ حسکه (از شهرهای کردستان سوریه) را نیز تصرف کرده اند.»

تصمیم اتحادیۀ اروپا برای از  سر گیری مناسبات تجاری در زمینۀ بهره برداری از ذخائر نفتی که تحت تصرف جبهۀ النصرت می باشد کاملا دعاوی قدرت های امپریالیستی را مردود می سازد، مبنی بر این که از جنگ علیه سوریه برای تعویض رژیم مستبد دفاع می کنند. در واقع، قدرت های امپریالیستی از نیروهائی پشتیبانی می کنند که قویا ارتجاعی بوده و موجب اختناق و سرکوب عمومی هستند.

چنین رویدادهائی در عین حال بنیاد دروغین دعاوی «جنگ علیه تروریسم» را به نمایش گذاشت _ که واشینگتن و اتحادیۀ اروپا علیه القاعده مبارزه می کنند، موضوعی که بهانه ساز تسخیر افغانستان و عراق توسط ایالات متحده شد _ این یک دروغ محض است.

حقیقت این است که امپریالیسم گروه های تروریست وابسته به القاعده را تأمین مالی کرده و به آنها اسلحه می دهد تا علیه مردم سوریه به جنایات دهشتناک دست بزنند و ثروت ملی سوریه را به اتحادیه اروپا و واشینگتن واگذار کنند.

نشریۀ آلمانی «اشپیگل آن لاین» اخیرا دربارۀ چگونگی فروش نفت سوریه توسط اسلامگرایان به بازارهای جهانی _ به بهای نازل _ گزارشی منتشر کرده است : «از ماه فوریه، گروه شورشگر لیوا الاسلام ذخائر نفتی الثوره  در منطقۀ الرقه [...] را به تصرف خود درآورده اند، شورشیان مستقر در الثوره روزانه معادل ده کامیون نفتکش می فروشند. به این ترتیب پول سهل الوصولی بدست می آورند، تقربیا 13 دلار برای هر بشکه نفت. با این وجود، در بازار جهانی عر بشکه نفت معادل 100 دلار خرید و فروش می شود، ولی این موضوع در اینجا اهمیت چندانی ندارد.»

ابو سیف، یکی دیگر از مبارزان اسلامگرا از تیپ اهر، وابسته به اخوان المسلمین چشم انداز دیگری از شیوۀ غارت سوریه توسط اسلامگرایان را ترسیم می کند. جبهل النصرت در اقتصاد سوریه سرمایه گذاری می کند تا موضع خود را در سوریه و عراق تقویت کند. مبارزان جبهل النصرت هر چیزی که بدستشان بیافتد معامله می کنند، از گندم گرفته تا اشیاء عتیقه و تجهیزات صنعتی، ابزارهای حفاری، اتومبیل، قطعات یدکی و نفت خام.

برای پاسخگوئی به نیازهای حراستی از منابع نفتی، تروریست ها هر فردی را که راه آن ها را سد کند، به قتل می رسانند. یک نمونۀ بسیار مشهور وحود دارد، مبارزان النصر تدهکدۀ المسرب نزدیک دیرالزور را پاکسازی کردند و پس از مشاجره با اعضای قبیلۀ ساکن محل روی موضوع یک نفتکش، 50 نفر را به قتل رساندند. کشتار جمعی که تروریست ها برای تسلط بر  مناطق تحت نفوذ و برای تأمین نفت مورد نیاز امپریالیسم اروپا کاملا ثابت شده و پرونده های سمعی و بصری که در یوتوب قابل دسترسی می باشد به روشنی این واقعیت را نشان می دهد.

قدرت های امپریالیستی در چهار چوب استراتژی خاص خودشان برای تسلط بر منابع وسیع انرژی در خاورمیانه و آسیای مرکزی از گروه های تروریستی استفاده می کنند. این منافع بنیادی پایه و اساس جنگ هائی بوده است که علیه افغانستان، عراق و لیبی راه اندازی کردند، و به همین گونه علت اصلی تدارکات فعلی برای جنگ علیه ایران شیعه است که با رژیم بشار اسد با برتری علویان در رابطۀ تنگاتنگ می باشد.

از مدتها پیش ایران مثل سوریه در فهرست سیاه امپریالیسم به ثبت رسیده، واشینگتن و هم پیمانان اروپائی و خاورمیانۀ او ایران را به عنوان یکی از موانع اصلی در تسلط بر تجارت نفت در خلیج فارس، و در نتیجه در تمام دنیا می دانند.

تجاوز به سوریه پرده از تصمیمات بی شرمانۀ سازمان های چپ طبقۀ متوسط برداشت _ مانند سازمان بین المللی سوسیالیست (1)، حزب آلمانی «دی لینک» (2)، حزب نوین ضد سرمایه داری در انگلستان، یا حزب کار سوسیالیست(3) _ که جنگ در سوریه را به عنوان انقلاب معرفی کردند. موضع گیری طبقاتی آنها حالا به روشنی قابل تشخیص شده است : برای غارت نفت سوریه و افزایش درآمد کمپانی های نفتی دست می زنند و غارت را «انقلاب» و غارتگران را نیز انقلابی می نامند.

پشتیبانی خارجی بیش از پیش قوی از نیروهای اسلام گرای سنی به همراهی تهدیدات تازۀ امپریالیسم آمریکا و هم پیمانانش برای فراری دادن بشار اسد و تسریع تدارکات به هدف مداخلۀ نظامی مستقیم است.

پنجشنبۀ گذشته، در یک مصاحبۀ مطبوعاتی با نخست وزیر ترکیه اردوغان در واشینگتن، رئیس جمهور آمریکا بارک اوباما قول داد که «فشار بیشتری روی رژیم اسد وارد سازد و با مخالفان رژیم سوریه کار کند. و اعلام کرد که ما روی موضوع «اسد باید برود» موافق هستیم.»

روز جمعه، رئیس سازمان سیا، جان برنان با نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، وزیر دفاع موشه یاالون، رئیس مرکز فرماندهی ارتش اسرائیل بن گانتز، و رئیس موساد تمیر پاردو برای گفتگو دربارۀ سوریه ملاقات داشت. فردای آن روز در گردهمآئی دولت، نتانیاهو سوریه را  به تمدید بمباران هوائی تهدید کرد، و اعلام کرد اسرائیل واکنش نشان خواهد داد «با قاطعیت [...] برای تضمین منافع حیاتی دولت اسرائیل و از ارسال سلاح های مدرن به حزب الله و دیگر عناصر تروریستی جلوگیری به عمل خواهد آورد.»

اسرائیل دو هفتۀ پیش دمشق را بمباران کرد، ظاهرا برای جلو گیری از ارسال اسلحه از سوریه به حزب الله. شبهه نظامیان شیعۀ لبنان متحد نزدیک سوریه و ایران هستند و به عنوان مانع اصلی تسلط نظامی اسرائیل در خاورمیانه تلقی می شوند.

روز شنبه، رئیس جمهور بشار الاسد با روزنامۀ آرژانتینی کلارین و بنگاه خبری آرژانتینی تلما در کاخ خود در دمشق مصاحبۀ مطبوعاتی داشت. او اطمینان داد که در قدرت باقی خواهد ماند، او اسرائیل و قدرت های خارجی دیگر بخاطر پشتیبانی از مخالفان اسلامگرا متهم کرد، و گفت : «اسرائیل مستقیما از گروه های تروریست به دو شیوه پشتیبانی می کند، ابتدا پشتیبانی لوژیستیکی، و سپس به آنها نشان می دهد که به کدام هدف باید حمله کنند و چگونه باید حمله کنند.»

او کار برد سلاح شیمیائی را تکذیب کرد و گفت «غرب» می خواهد بر اساس اتهامات واهی برای مداخلۀ مستقیم تدارک ببیند «غرب ئلایلی اختراع می کند تا جنگ افروزی اش را توجیه کند، این از عادات آنها است.»

او در مورد مداخلۀ نظامی گفت «این یک احتمال روشن است، به ویژه در حال حاضر که موفق شدیم گروه های مسلح را در چندین منطقه در سوریه به واپس نشینی وادار کنیم.» با این وجود او اضافه کرد «ما برای گفتگو با هر کسی که مایل به گفتگو باشد آماده هستیمف بی هیچ استثنائی.»

بشار اسد به روشنی اعلام کرد که امیدوار است در قدرت باقی بماند و واشینگتن را متقاعد خواهد ساخت که او برای تضمین منافع آمریکا معتبرتر از القاعده در منطقه است : «آمریکا پراگماتیک است. اگر پی ببرند که شکست خورده اند و رژیم پیروزمندانه باقی مانده، با قدرت واقعی وارد به موافقت خواهد رسید.»

این فرمانبرداری از واشینگتن ورشکستگی ملی عرب را آشکار می سازد. در واقع، همان گونه که گزارشات گاردین نشان می دهد، واشینگتن و هم پیمانان امپریالیست اروپائی او مخالفان اسلامگرا را برای سرنگون سازی رژیم تأمین مالی و پشتیبانی می کنند.

دولت اوباما در عین حال تلاش می کند تا با مسکو متحد اصلی سوریه به توافق برسد. هفتۀ گذشته، وزیر امور خارجۀ روسیه سرگئی لاوروف برای گفتگو پیرامون پایان بخشیدن به جنگ در سوریه با همکار خود جان کری به توافق رسید. در  چنین گردهمآئی، واشینگتن از طریق مذاکره تلاش خواهد کرد که فردی را بجای  بشار الاسد برگزیند که تابع و فرمانبردار و در عین حال مورد تأیید مسکو باشد.

لاوروف در عین حال بر آن است تا نگرانی آمریکائی ها و اسرائیلی ها را در رابطه با فروش احتمالی موشکهای روسی به سوریه برطرف سازد. او تأکید داشت که این سلاح ها «توازن نیروها را به هیچ عنوان در منطقه تغییر نمی دهد و برتری نظامی در مبارزه علیه مخالفان ایجاد نمی کند.»

روسیه تنها موشکهای دفاع ساحلی اس اس –ان – 26 را به سوریه می فروشد، ولی در قرار داد سال 2011 هیچ اس آ 21 ضد هوائی قید نشده است. لاوروف در عین حال اطمینان داد که هیچ قرار داد جدیدی با سوریه منعقد نخواهد کرد.

Article original, WSWS,paru le 20 mai 2013


1)

International Socialist Organisation (ISO)

2)

Die Linke

3)

Socialist Workers Party (SWP)

منبع :

http://www.mondialisation.ca/les-puissances-europeennes-financent-al-quaida-en-achetant-du-petrole-pille-en-syrie/5336126


May 24th, 2013


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
مسایل بین المللی