واکنش پوتین به عدم شرکت اوباما در نشست سران اپک
نووستی نووستی

 

رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی خود در نشست سران اپک در بالی (اندونزی) دلیل «باراک اوباما» برای عدم حضور در این نشست را منطقی دانسته و ابراز امیدواری کرد نیروهای سیاسی در آمریکا هرچه سریعتر برای حل بحران بودجه به توافق برسند.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه تصمیم "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا که با توجه به مشکلات مربوط به تصویب بودجه فدرال در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام (اپک) شرکت نکرده را کاملا موجه و منطقی ارزیابی کرد.

پوتین امروز در سخنرانی خود در نشست کاری اپک در جزیره بالی (در اندونزی) گفت: ما شاهد هستیم که در حال حاضر حیات سیاست داخلی آمریکا در چه وضعیتی قرار دارد. شرایط سختی است و من فکر می‌کنم که عدم حضور رئیس‌جمهور آمریکا در اینجا کاملا قابل درک است. من هم اگر جای وی بودم، دقیقا همین تصمیم را می‌گرفتم.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که همه نیروهای سیاسی در آمریکا بتوانند هر چه سریعتر در خصوص برون رفت از بحران کنونی به توافق دست یابند.

وی گفت: من می‌خواهم این نکته را یادآور شوم که همه رهبران شرکت کننده در نشست بالی آرزومند موفقیت رئیس جمهوری آمریکا بوده و ما همه مایل هستیم که تمامی نیروهای سیاسی در ایالات متحده برای فایق آمدن بر بحران کنونی در این کشور با یکدیگر به توافق برسند. چرا که آمریکا بزرگترین قدرت اقتصادی جهان است و اگر این کشور نسبت به وضعیت خود اعتماد داشته باشد، این مسئله تا حدود زیادی بر کل وضعیت اقتصاد جهان نیز تاثیر خواهد داشت. ضمن اینکه دلار آمریکا تاکنون مهمترین ذخایر ارزی جهانی است و وضعیت آن برای همه کشورها دارای اهمیت است و به همین دلیل من به خود اجازه می‌دهم تا ابراز امیدواری کنم که وضعیت مالی و اقتصادی در آمریکا هرچه سریعتر ثبات پیدا کند.

رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی خود همچنین خواستار تقویت سیستم موجود تجاری جهانی با حفظ نقش مرکزی سازمان تجارت جهانی و ادامه روند مذاکرات دوحه شد.

پوتین گفت: یکی از منابع آتی توسعه جهانی گسترش جریان تجارت جهانی است و برای توسعه این روند باید شبکه توافقات منطقه ای و فرا منطقه ای در تجارت جهانی توسعه یابد و در آن واحد سیستم تجارت جهانی با حفظ مرکزیت سازمان تجارت جهانی و ادامه روند توافقات دوحه تقویت شوند.

وی با یادآوری اینکه روسیه فعالانه در جریانات تجاری در منطقه اورآسیا مشارکت دارد، گفت: این کشور قصد دارد همکاری‌های خود در زمینه روابط تجاری و همچنین در عرصه انرژی با همه کشورهای آسیا و اقیانوس آرام توسعه دهد.

رئیس‌جمهوری روسیه یادآور شد: حجم قابل توجهی از گاز طبیعی روسیه به کشورهای اروپایی صادر می‌شود، ولی ما این مسئله را درک می‌کنیم که نقش منابع انرژی که تامین کننده رشد اقتصادی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است در حال افزایش است و به همین دلیل درصدد توسعه مشارکت خود با کشورهای منطقه در این راستا هستیم. 

پوتین با اشاره به اینکه مرحله دشوار بحران اقتصادی جهان پشت سر گذاشته شده، ابراز امیدواری نمود که مشکلات باقی مانده در این عرصه که بیشتر جنبه ساختاری دارند هم هرچه سریعتر برطرف شوند.

وی همچنین تاکید کرد که این کشور به همه تعهدات خویش در زمینه حفاظت از محیط زیست پایبند است و روی این حساب می‌کند که جامعه بین الملل بتواند در خصوص مشارکت برای غلبه بر مشکلات در این زمینه به توافق دست یابند.


October 7th, 2013


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
مسایل بین المللی