کتابی ؛ همسنگ آثار رهبران کبیر تحولات تاریخ
آشیل بخارایی آشیل بخارایی

این بندهء ناتوان که بر حسب تصادف و روی رفع یک  نیاز روحی ؛ حدوداً از یکسال بدینسو ؛ با ثروت بزرگ وطن مان عالم افتخار برخورده و آشنایی به هم رسانیده ام ؛ با هر مشکلی بود ؛ ایشان را متقاعد کرده و اثر شکوهمند آدمیت ساز « ...گوهر اصیل آدمی ـ  101زینه برای تقرب به جهانشناسیی ساینتفیک » را با همکاری ی سایت های وزین آریایی و نوید روز روی انترنیت آوردم .

من ؛ این اثر 3 جلدی را که اصلاً از وصف آن قاصر میباشم ؛ شهکار نامیدم  و کاندیدای جایزهء نوبل کردم . چرا که اتفاقاً چند کتاب برندهء جایزهء نوبل را خوانده و فرصت مقایسهء این اثر با آنها را یافته بودم .

با اینکه از جامعهء کنونی مسخ و مفلوک ساخته شدهء افغانی ؛ انتظار زیاد داشتن ؛ چندان خردمندانه  نیست ولی  با اینهم  حتی با تعجب می بینم  که طرح و نظر و اقدام و جسارتم خیلی ها اقبال  پذیرش یافته است ؛ معهذا برای قضاوت کامل هنوز به خیلی وقت  نیاز داریم .

آری ! من محصولی از کار روشنگرانه و خلاقیت عظیم افتخارهمه  را کاندیدای جایزهء نوبل کردم که خود آنرا (( فصل صفر جهانشناسی ی ساینتفیک )) می خواند و می داند . بدینگونه من هنوز دور یک (( صفر)) است که پرسه میزنم  ؛ پس فراتر از صفر مثلاً تا 100 چه خبر هاست ؟؟

آیا کسی هست بداند من چه میگویم ؟

 افغانستان که ماشاءالله  بیشتر از 110 حزب سیاسی ی راجستر شده دارد ، بیشتر از 50 شخصیت آتش نفس رسماً و علناً  و با شجاعت و شهامت داوطلب مقام ریاست جمهوری دارد ؛ سازمان های مدنی و حقوق بشری ؛ حقوق طفل و مادر و « سیف چیلدرین »  و  محیط  زیست و بانک ها و صنلیع و اتاق های تجارت و مؤسسات عام المنفعه ؛ مطابع و بنگاه های نشر و پخش چاپی و دیداری و شنیداری و انترنیتی و بنیاد های بیات و....که لا تعد و لاتفسی است ؛

به سری  نام های استادان  و پروفیسوران و اکادمسین ها  و نویسنده گان مشهـور آفاق  و ژورنالیستان پُر شان و شوک و فرهنگستانی ها  و هنر آفرین هایش که  نگاه میکنی ؛ امریکا و اروپا و جاپان و چین و هند ... را شرمنده  میسازد .

از همه مهمتر افغانستان کشور مستقل است ، رئیس جمهور منتخب و پارلمان منتخب و قضای منتخب و بی نهایت دموکراتیک دارد . همهء اینها و سایر غنایم  و ثروت های انسانی ی ملی افغانستان  تمام شبانه روز و 7 روز هفته و 366 روز سال در تلاش و تپش و جستجو اند  که استعداد های سرزمین افغان ها را کشف کنند ، پرورش دهند و به کار اندازند ... بدینگونه جبیرهء مافات کنند تا افغانزمین سویس آسیا و جنت روی گیتی گردد !

خوب . اینکه  تمام اینهمه  بلوغ  و نبوغ ملی ؛ بخصوص طئ 10 سال اخیر ندیدند  و نتوانستند ببینند و نخواستند ببینند که یک شهروند یا تبعه  یا رعیتی هم  در این آب و خاک هست که داعیه ای و جنونی و توانی و استعدادی دارد ؛ باید چگونه معنا و تفسیر شود ؟

در واقع من می بایستی این کمیت جالب و بی نظیر و بی جورهء رجاله ها در گسترهء عالم و آدم را به عوض افتخار کاندید جایزه و جایزه های نوبل می کرد م !؟

 نادرات و عجایب در هر حال باید  توسط عالیترین جوایز جهانی ؛ برجسته و تسجیل و تثبیت گردند !!!

طبعاً آدم  که آدم باشد  با مواجه شدن به واقعیتی چنین ؛ گرفتار پرسش میشود . من هم شدم  و از جناب عالم افتخار پرسیدم که شما چگونه توانستید در همهء این مدت ؛  اینهمه خویشتن و کار های تان را از شخصیت ها و حلقات دلسوز و سینه کباب وطن و از اولیا و اوصیای بزرگوار و پرتوان و بخشنده و مهربان آن  پنهان نگهدارید ؟

پاسخ این بود که  نه تنها چیزی از کسی پنهان نیست بلکه در رابطه ؛ به حلقات و شخصیت هایی مرتباً گزارش هم داده میشده است ؛ اینکه فهم متقابل چگونه بوده است مثلا از یکی از پیام های خیلی انسانی و مهربانانه مستفاد میگردد که فشرده اش اینست :

آنچه افتخار یافته اساسی و... است ولی ...

لطفاً حدس بزنید که پس از ولی ؛ چه باید باشد ؟

خوب ؛ نتوانستید و اصلا نمی توانید حدس بزنید . سپس می آید :« دیر است »!

نفهمدید !  ولی دیر است ! یعنی کار ؛ کار است و شاید کارستان است ولی دیر است ! دیر هنگام است ، زمانش گذشته است !!!

چرا ؛ مسلماً من ـ شخصاً من ! ـ  پیر شده ام ؛ به کارم نمی آید ؛ هر چه از آن حاصل شود ؛ مرا که به جاه و مقامی نمیرساند ؛ لذا همان بهتر که اصلاً نباشد!

لطفاً به  یاد داشته باشید کتابی همطراز کتاب های نوابغ تاریخ و رهبران دست اول تحولات عظیم اجتماعی در (( تا بستان  1383  هجری خورشیدی/ تموز   2004   میلادی ))  توسط  نویسنده و محقق و متفکر خلاق ما روی عظیمترین و دست و پا گیر ترین و آفت زا ترین معضله و مشکل  این سرزمین ـ و حتی دنیا ـ ؛ تکمیل میگردد و کشور و مردم  در منجلاب افتادهء آن مانند آب حیات و نوشداروی نجات بخشا  به آن محتاج است ؛ ولی در یک چنین فضا و ماحول و بد بختی و بدشانسی ی ملی و اصلاً ماتم ملی  ناگزیر گم  و گور میشود و تا ایندم  شش سال کامل  بلا استفاده و حتی بلا معرفی میماند . جوانب دیگر را خود حدس بزنید !

من به هر ترتیب که  بود ؛ افتخار عزیز را راضی کردم  که این کتاب را هم  به کوری ی چشم دشمنان و دوستان عملاً همسو با دشمنان  ویرایش نهایی کند  تا  به  یمن و استعانت ذات آفریدگاری  و به نام نامی ی مردم افغانستان که ـ البته عجالتاً اسیر نامردم ترین نامردمان شده اند ـ  روی انترنیت بگذاریم !

آرزومندم درین روز ها  که جهان مزید بر« حکومت فاسد » و« قضای فاسد »... اینک افغانستانی ها را « ملت فاسد » و « فاسد ترین ملت » هم خوانده و در همین حال آوای نحس و شوم  و شنیع تجزیهء افغانستان هم ساز گردیده است ؛ این اثر لااقل نشان دهد که افغانستان فقط  فساد و فتنه  و بی مغزی نبوده  و نیست و دلایل اینکه  این زادگاه آزاده گان بشری و مفاخر سترگ بشریت را چنین به فساد و فتنه و بی فکری و بد اندیشی آغشته اند ؛ هم ابداً مردم  بزرگوار و شریف و نجیب این سرزمین نیست و بر علاوه اینهمه  فساد و دنائت و فتنه و خریت و بربریت اصلاً و مطلقاً  به دین مقدس اسلام  و دینداری ی مردمان افغانستان و سایر سنن و عنعنات این مرز و بوم  رابطه ندارد !

اینکه  پس از خوانش کتاب مورد نظر چنان احساساتی شوید که اولیا و اوصیا و مجاهدان بزرگ و بزرگوار راه رهایی و آزادی و آبادی ...ملک و ملت ما را نفرین کنید ؛ دردی را دوا نخواهد کرد .

مخصوصاً که چنین آوا های  بوم شوم  و جغـد کور هم  به  تازه گی  گوش جانتان را آزرده باشد :

« رئيس سابق سازمان ضد اطلاعات ارتش پاکستان گفت : باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا د ر نوامبر سال جاري ميلادي درباره صلح با طالبان مذاکره مي کند.

به گزارش از ايرنا ، ژنرال حميد گل در گفت و گو با شبکه الجزيره تصريح کرد : طالبان قانون اساسي خود را خواهد نوشت و هيچکس در اين راستا نبايستي در امور داخلي افغانستان دخالت کند  زيرا افغاني ها دوست ندارند د ر امور کشورشان دخالتي صورت گيرد.

وي تاکيد کرد که افغانستان به سوي صلح و پيشرفت حرکت مي کند.
حميد گل همچنين پيش بيني کرد که دولت حامد کرزي به پايان کار خود خواهد رسيد و آمريکايي ها 400 تا 500 تن از نزديکان حامد کرزي را به کشورهاي اروپايي انتقال خواهند داد.

وي اد عا کرد افغانستان د ر سايه حکومت طالبان و يا هر گروهي از نيروهاي مجاهد اداره خواهد شد و هيچ کشمکشي ميان حاکمان جديد افغانستان بوجود نمي آيد.»

مادر وطن به همت و تعقل و تدبر خونسردانه  ولی ژرف  و شجاعانه و تاریخساز ما محتاج است !

 

به اینجا کلیک و کتاب را دانلود نمائید . 

http://www.ariaye.com/ketab/jehad/jehad.pdf

 

 

نشر و پخش این کتاب برای همه گان نه تنها آزاد است بلکه فرض عین دینی و ملی و بشری و « محک تجربه»ء تثبیت چونی و چیستی ... هم میباشد .

 

 

                                                                 با احترام به همه

 

                                                                کابل ـ آشیل بخارایی


July 18th, 2010


  برداشت و بازنویسی درونمایه این تارنما در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید.
 
معرفی و نقد کتب